Dog Lovers
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Bella & Mocha, ένα αχτύπητο δίδυμο! Guest star, Blackie ο άρχοντας!!!

+4
Kiara
ΝΑΓΙΑ
Sissy
Bella & Mocha
8 απαντήσεις

Σελίδα 1 από 8 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Bella & Mocha, ένα αχτύπητο δίδυμο! Guest star, Blackie ο άρχοντας!!! Empty Bella & Mocha, ένα αχτύπητο δίδυμο! Guest star, Blackie ο άρχοντας!!!

Δημοσίευση  Bella & Mocha Δευ Μάης 10, 2010 5:56 pm

...που ακούει στο όνομα Bella! Δεν ξέρω τι ράτσα είναι, οπότε θα χρησιμοποιήσω την θεσσαλονικιώτικη αργκό και θα πω πως είναι ράτσα "παραλία"! Laughing
Η ανεξαρτησία της και ο τσαμπουκάς της με έχουν τρελάνει αλλά την υπεραγαπάω την σκατούλα μου, άλλωστε τόσα έχει τραβήξει η μικρή μου, της αξίζει όση αγάπη μπορώ να της δώσω και ακόμα περισσότερη! I love you

Άντε καλώς σας βρήκαμε στο καινούριο μας σημείο συνάντησης! bounce cheers


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Bella & Mocha στις Σαβ Μάης 29, 2010 12:12 pm, 2 φορές συνολικά
Bella & Mocha
Bella & Mocha

Αριθμός μηνυμάτων : 848
Ημερομηνία εγγραφής : 10/05/2010
Ηλικία : 40
Τόπος : Θεσσαλονίκη

http://trapped--soul.blogspot.com, http://iris--creations.blogsp

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Bella & Mocha, ένα αχτύπητο δίδυμο! Guest star, Blackie ο άρχοντας!!! Empty Απ: Bella & Mocha, ένα αχτύπητο δίδυμο! Guest star, Blackie ο άρχοντας!!!

Δημοσίευση  Sissy Δευ Μάης 10, 2010 5:57 pm

επιτελουυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυς


Bella & Mocha, ένα αχτύπητο δίδυμο! Guest star, Blackie ο άρχοντας!!! 258867or530jtlfu
Sissy
Sissy

Αριθμός μηνυμάτων : 2108
Ημερομηνία εγγραφής : 09/05/2010
Ηλικία : 38
Τόπος : Αλεξ/πολη-Ξανθη

http://www.wix.com/safexa/sissyphotography

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Bella & Mocha, ένα αχτύπητο δίδυμο! Guest star, Blackie ο άρχοντας!!! Empty Απ: Bella & Mocha, ένα αχτύπητο δίδυμο! Guest star, Blackie ο άρχοντας!!!

Δημοσίευση  Bella & Mocha Δευ Μάης 10, 2010 5:58 pm

Ευχαριστώ Σισσούλα μου!!! Smile
Bella & Mocha
Bella & Mocha

Αριθμός μηνυμάτων : 848
Ημερομηνία εγγραφής : 10/05/2010
Ηλικία : 40
Τόπος : Θεσσαλονίκη

http://trapped--soul.blogspot.com, http://iris--creations.blogsp

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Bella & Mocha, ένα αχτύπητο δίδυμο! Guest star, Blackie ο άρχοντας!!! Empty Απ: Bella & Mocha, ένα αχτύπητο δίδυμο! Guest star, Blackie ο άρχοντας!!!

Δημοσίευση  Sissy Δευ Μάης 10, 2010 5:59 pm

Bella & Mocha, ένα αχτύπητο δίδυμο! Guest star, Blackie ο άρχοντας!!! BBella & Mocha, ένα αχτύπητο δίδυμο! Guest star, Blackie ο άρχοντας!!! EBella & Mocha, ένα αχτύπητο δίδυμο! Guest star, Blackie ο άρχοντας!!! LBella & Mocha, ένα αχτύπητο δίδυμο! Guest star, Blackie ο άρχοντας!!! LBella & Mocha, ένα αχτύπητο δίδυμο! Guest star, Blackie ο άρχοντας!!! A
Sissy
Sissy

Αριθμός μηνυμάτων : 2108
Ημερομηνία εγγραφής : 09/05/2010
Ηλικία : 38
Τόπος : Αλεξ/πολη-Ξανθη

http://www.wix.com/safexa/sissyphotography

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Bella & Mocha, ένα αχτύπητο δίδυμο! Guest star, Blackie ο άρχοντας!!! Empty Απ: Bella & Mocha, ένα αχτύπητο δίδυμο! Guest star, Blackie ο άρχοντας!!!

Δημοσίευση  Sissy Δευ Μάης 10, 2010 6:00 pm

Σπρομαυρος πονοκεφαλος!!! καλο!!!
Sissy
Sissy

Αριθμός μηνυμάτων : 2108
Ημερομηνία εγγραφής : 09/05/2010
Ηλικία : 38
Τόπος : Αλεξ/πολη-Ξανθη

http://www.wix.com/safexa/sissyphotography

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Bella & Mocha, ένα αχτύπητο δίδυμο! Guest star, Blackie ο άρχοντας!!! Empty Απ: Bella & Mocha, ένα αχτύπητο δίδυμο! Guest star, Blackie ο άρχοντας!!!

Δημοσίευση  Sissy Δευ Μάης 10, 2010 6:00 pm

πηγαινε στο τοπικ '' ΜΟντελακια''
Sissy
Sissy

Αριθμός μηνυμάτων : 2108
Ημερομηνία εγγραφής : 09/05/2010
Ηλικία : 38
Τόπος : Αλεξ/πολη-Ξανθη

http://www.wix.com/safexa/sissyphotography

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Bella & Mocha, ένα αχτύπητο δίδυμο! Guest star, Blackie ο άρχοντας!!! Empty Απ: Bella & Mocha, ένα αχτύπητο δίδυμο! Guest star, Blackie ο άρχοντας!!!

Δημοσίευση  ΝΑΓΙΑ Δευ Μάης 10, 2010 6:08 pm

καλως ηρθατε!
σας περιμεναμε!! cheers
ΝΑΓΙΑ
ΝΑΓΙΑ

Αριθμός μηνυμάτων : 1274
Ημερομηνία εγγραφής : 10/05/2010
Ηλικία : 49
Τόπος : Π.ΦΑΛΗΡΟ - ΑΘΗΝΑ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Bella & Mocha, ένα αχτύπητο δίδυμο! Guest star, Blackie ο άρχοντας!!! Empty Απ: Bella & Mocha, ένα αχτύπητο δίδυμο! Guest star, Blackie ο άρχοντας!!!

Δημοσίευση  Kiara Δευ Μάης 10, 2010 6:33 pm

Καλως τες καλως τες! Αντε να συμπληρωνετε το καρε ετσι! lol! lol! cheers cheers
Kiara
Kiara

Αριθμός μηνυμάτων : 1353
Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2010
Ηλικία : 41
Τόπος : Βολος

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Bella & Mocha, ένα αχτύπητο δίδυμο! Guest star, Blackie ο άρχοντας!!! Empty Απ: Bella & Mocha, ένα αχτύπητο δίδυμο! Guest star, Blackie ο άρχοντας!!!

Δημοσίευση  Bella & Mocha Δευ Μάης 10, 2010 7:51 pm

Ευχαριστούμε!!! Επιτέλους ήρθαμε και εμείς!!! cheers bounce cheers
Bella & Mocha
Bella & Mocha

Αριθμός μηνυμάτων : 848
Ημερομηνία εγγραφής : 10/05/2010
Ηλικία : 40
Τόπος : Θεσσαλονίκη

http://trapped--soul.blogspot.com, http://iris--creations.blogsp

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Bella & Mocha, ένα αχτύπητο δίδυμο! Guest star, Blackie ο άρχοντας!!! Empty Απ: Bella & Mocha, ένα αχτύπητο δίδυμο! Guest star, Blackie ο άρχοντας!!!

Δημοσίευση  Scarlett Δευ Μάης 10, 2010 8:47 pm

Καλως ηρθατε ομορφη μας σεξυ υπαρξη!! I love you
Scarlett
Scarlett

Αριθμός μηνυμάτων : 2174
Ημερομηνία εγγραφής : 09/05/2010
Ηλικία : 53
Τόπος : Νεα Ερυθραια

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Bella & Mocha, ένα αχτύπητο δίδυμο! Guest star, Blackie ο άρχοντας!!! Empty Απ: Bella & Mocha, ένα αχτύπητο δίδυμο! Guest star, Blackie ο άρχοντας!!!

Δημοσίευση  Bella & Mocha Τρι Μάης 11, 2010 4:28 pm

Καλά λέω εγώ πως έχω πονοκέφαλο αντί για κουτάβι!!! Mad
Σήμερα γύρισα ψόφια από τις χαρτογραφήσεις, κάηκα ακόμα περισσότερο μιας που περπατάμε μέσα στον ήλιο και αυτό που αντίκρισα μπαίνοντας στο σπίτι δεν περιγράφεται...
Bella & Mocha, ένα αχτύπητο δίδυμο! Guest star, Blackie ο άρχοντας!!! 4jkn68
Αυτό πίσω της ήταν κάποτε η πάνα της!!! affraid
Ας πάρω τα πράγματα από την αρχή. Ο μπαμπάς της έφυγε από το σπίτι στις 14:30 αφού την τάισε και την έδεσε. Εγώ επέστρεψα στις 16:00. Έμεινε μόνη της ΜΟΝΟ μία ώρα και βαρέθηκε να παίζει με τα παιχνίδια της, οπότε αποφάσισε να κάνει την πάνα χίλια κομμάτια! Και να πω ότι η πάνα ήταν καθαρή, θα έλεγα δεν πειράζει, πάει στο διάολο... Όμως η πάνα ήταν μούσκεμα από τα τσίσα της και φυσικά το σαλόνι βρωμούσε!!! Και σαν να μην έφτανε αυτό, μόλις το καθάρισα και την έλυσα πήγε και έκανε τα κακά της πάλι εκεί, λες και δεν βρώμαγε αρκετά το σαλόνι από την ζημιά της!!! Evil or Very Mad
Bella & Mocha
Bella & Mocha

Αριθμός μηνυμάτων : 848
Ημερομηνία εγγραφής : 10/05/2010
Ηλικία : 40
Τόπος : Θεσσαλονίκη

http://trapped--soul.blogspot.com, http://iris--creations.blogsp

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Bella & Mocha, ένα αχτύπητο δίδυμο! Guest star, Blackie ο άρχοντας!!! Empty Απ: Bella & Mocha, ένα αχτύπητο δίδυμο! Guest star, Blackie ο άρχοντας!!!

Δημοσίευση  Scarlett Τρι Μάης 11, 2010 4:38 pm

αχ μωρε....ελα κι εγω βρηκα μια τουρτα στη μεση της κουζινας, και κανα 2 τσισιες...με τη σφουγγαριστρα ετοιμοπολεμη ειμαι...ελα Δωρακι...ολοι σε παρομοια φαση ειμαστε!!
Scarlett
Scarlett

Αριθμός μηνυμάτων : 2174
Ημερομηνία εγγραφής : 09/05/2010
Ηλικία : 53
Τόπος : Νεα Ερυθραια

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Bella & Mocha, ένα αχτύπητο δίδυμο! Guest star, Blackie ο άρχοντας!!! Empty Απ: Bella & Mocha, ένα αχτύπητο δίδυμο! Guest star, Blackie ο άρχοντας!!!

Δημοσίευση  Kiara Τρι Μάης 11, 2010 4:41 pm

πωπω την εχω βρει και γω την πανα ετσι. Το σημαντικο ειναι ομως....ΟΤΙ ΕΧΕΤΕ VHS!!! Ποσο μπορστα ειστε??? cheers cheers cheers
Kiara
Kiara

Αριθμός μηνυμάτων : 1353
Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2010
Ηλικία : 41
Τόπος : Βολος

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Bella & Mocha, ένα αχτύπητο δίδυμο! Guest star, Blackie ο άρχοντας!!! Empty Απ: Bella & Mocha, ένα αχτύπητο δίδυμο! Guest star, Blackie ο άρχοντας!!!

Δημοσίευση  Scarlett Τρι Μάης 11, 2010 4:56 pm

Kiara έγραψε:πωπω την εχω βρει και γω την πανα ετσι. Το σημαντικο ειναι ομως....ΟΤΙ ΕΧΕΤΕ VHS!!! Ποσο μπορστα ειστε??? cheers cheers cheers
κοιτα τι πηγε και ειδε!! lol!
εγω κολλησα με το ορθιο αυτι της bella...ειναι αξια αυτο το σκυλι...τελος!!
Scarlett
Scarlett

Αριθμός μηνυμάτων : 2174
Ημερομηνία εγγραφής : 09/05/2010
Ηλικία : 53
Τόπος : Νεα Ερυθραια

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Bella & Mocha, ένα αχτύπητο δίδυμο! Guest star, Blackie ο άρχοντας!!! Empty Απ: Bella & Mocha, ένα αχτύπητο δίδυμο! Guest star, Blackie ο άρχοντας!!!

Δημοσίευση  Bella & Mocha Τρι Μάης 11, 2010 7:35 pm

Kiara έγραψε:πωπω την εχω βρει και γω την πανα ετσι. Το σημαντικο ειναι ομως....ΟΤΙ ΕΧΕΤΕ VHS!!! Ποσο μπορστα ειστε??? cheers cheers cheers
Το VHS είναι για να μπορούμε να βλέπουμε ακόμα και τώρα βιντεοκασέτες με γενέθλια από όταν ήμασταν παιδιά, παραστάσεις με το μπαλέτο, μέχρι και την βάφτιση της αδερφής μου! Είναι απλά cult να μπορείς να έχεις ένα και να δουλεύει ακόμα!!! cheers
Bella & Mocha
Bella & Mocha

Αριθμός μηνυμάτων : 848
Ημερομηνία εγγραφής : 10/05/2010
Ηλικία : 40
Τόπος : Θεσσαλονίκη

http://trapped--soul.blogspot.com, http://iris--creations.blogsp

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Bella & Mocha, ένα αχτύπητο δίδυμο! Guest star, Blackie ο άρχοντας!!! Empty Απ: Bella & Mocha, ένα αχτύπητο δίδυμο! Guest star, Blackie ο άρχοντας!!!

Δημοσίευση  Bella & Mocha Τρι Μάης 11, 2010 7:37 pm

Scarlett έγραψε:
εγω κολλησα με το ορθιο αυτι της bella...ειναι αξια αυτο το σκυλι...τελος!!

Γιούλη να σου πω την αλήθεια μου, δεν θέλω να σηκωθούν τα αυτιά της αλλά πρέπει να το πάρω απόφαση γιατί τις τελευταίες μέρες είναι συνέχεια με τα αυτιά "κάγκελο"! Shocked
Bella & Mocha
Bella & Mocha

Αριθμός μηνυμάτων : 848
Ημερομηνία εγγραφής : 10/05/2010
Ηλικία : 40
Τόπος : Θεσσαλονίκη

http://trapped--soul.blogspot.com, http://iris--creations.blogsp

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Bella & Mocha, ένα αχτύπητο δίδυμο! Guest star, Blackie ο άρχοντας!!! Empty Απ: Bella & Mocha, ένα αχτύπητο δίδυμο! Guest star, Blackie ο άρχοντας!!!

Δημοσίευση  Scarlett Τρι Μάης 11, 2010 7:41 pm

Bella έγραψε:
Scarlett έγραψε:
εγω κολλησα με το ορθιο αυτι της bella...ειναι αξια αυτο το σκυλι...τελος!!

Γιούλη να σου πω την αλήθεια μου, δεν θέλω να σηκωθούν τα αυτιά της αλλά πρέπει να το πάρω απόφαση γιατί τις τελευταίες μέρες είναι συνέχεια με τα αυτιά "κάγκελο"! Shocked
θα σηκωθουν ε? θα γινει λυκοσκυλακι το Mπελλακι μας?? η θα ειναι ημιορθια σαν border?
Scarlett
Scarlett

Αριθμός μηνυμάτων : 2174
Ημερομηνία εγγραφής : 09/05/2010
Ηλικία : 53
Τόπος : Νεα Ερυθραια

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Bella & Mocha, ένα αχτύπητο δίδυμο! Guest star, Blackie ο άρχοντας!!! Empty Απ: Bella & Mocha, ένα αχτύπητο δίδυμο! Guest star, Blackie ο άρχοντας!!!

Δημοσίευση  Bella & Mocha Τετ Μάης 12, 2010 6:59 pm

Scarlett έγραψε:
θα σηκωθουν ε? θα γινει λυκοσκυλακι το Mπελλακι μας?? η θα ειναι ημιορθια σαν border?
Μπα, ποια ημιόρθια; Καγκελώσαμε πλήρως! Τελικά ένα ένα τα βγάζει τα γνωρίσματα από τις ράτσες-mix που έχει η μικρή μου! Σίγουρα λοιπόν έχουμε λυκοσκυλάκι μέσα μας, αλλά και border από όσα μας είπε η γιατρός! Η εκδοχή του ελληνικού ποιμενικού όσο πάει και εξασθενεί!
Για του λόγου το αληθές!
Bella & Mocha
Bella & Mocha

Αριθμός μηνυμάτων : 848
Ημερομηνία εγγραφής : 10/05/2010
Ηλικία : 40
Τόπος : Θεσσαλονίκη

http://trapped--soul.blogspot.com, http://iris--creations.blogsp

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Bella & Mocha, ένα αχτύπητο δίδυμο! Guest star, Blackie ο άρχοντας!!! Empty Απ: Bella & Mocha, ένα αχτύπητο δίδυμο! Guest star, Blackie ο άρχοντας!!!

Δημοσίευση  Bella & Mocha Τετ Μάης 12, 2010 7:00 pm

Μόλις παρατήρησα ότι το βίντεο κολλάει σε κάποιο σημείο, θα προσπαθήσω να το ξανανεβάσω για να το δείτε όλο! Very Happy
Bella & Mocha
Bella & Mocha

Αριθμός μηνυμάτων : 848
Ημερομηνία εγγραφής : 10/05/2010
Ηλικία : 40
Τόπος : Θεσσαλονίκη

http://trapped--soul.blogspot.com, http://iris--creations.blogsp

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Bella & Mocha, ένα αχτύπητο δίδυμο! Guest star, Blackie ο άρχοντας!!! Empty Απ: Bella & Mocha, ένα αχτύπητο δίδυμο! Guest star, Blackie ο άρχοντας!!!

Δημοσίευση  Kiara Τετ Μάης 12, 2010 7:11 pm

Εμενα παντως μαρεσει με τα αυτια σηκωμενα σοβαρα!! Βασικα οπως και να ειναι αυτο το σκυλι με αυτη τη φατσα παλι θα μαρεσει πιστευω. Αντε να την δουμε και απο κοντα bounce bounce bounce
Kiara
Kiara

Αριθμός μηνυμάτων : 1353
Ημερομηνία εγγραφής : 09/03/2010
Ηλικία : 41
Τόπος : Βολος

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Bella & Mocha, ένα αχτύπητο δίδυμο! Guest star, Blackie ο άρχοντας!!! Empty Ο ΣΚΥΛΟΣ ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΣΤΡΕΣ

Δημοσίευση  ΦΟΙΒΟΣ Παρ Μάης 14, 2010 7:48 am

Δωρα μου για σενα...
Ο σκύλος μου έχει Στρες ;

Έχετε επιστρέψει στο σπίτι σας και τα βρήκατε όλα άνω κάτω; Σας είπαν οι γείτονες ότι το σκυλάκι σας ούρλιαζε ατελείωτα; Βρήκατε μασημένα έπιπλα και τον σκύλο σας να τα έχει «κάνει» εκεί που δεν πρέπει;
Το πιθανότερο είναι ο φιλαράκος σας να διακατέχεται από «στρές αποχωρισμού».

Τα σκυλιά είναι ζώα «ομάδος»- pack animals – γενετικά προγραμματισμένα να ζούνε σε μια ιεραρχική κοινωνία και να αναπτύσσουν δεσμούς και σχέσεις με τα υπόλοιπα μέλη της, όπως ακριβώς και εμείς.
Αυτός είναι και ο κύριως λόγος που τα αγαπάμε τόσο πολύ και είναι οι καλύτεροί μας φίλοι. Μας εξυπηρετούν στο κυνήγι, στην φύλαξη των κοπαδιών, στην προστασία της οικογένειας και συμμετέχουν μαζί μας σε ποικίλες δραστηριότητες εδώ και αιώνες.
Τις τελευταίες όμως δεκαετίες τα πράγματα έχουν σιγά σιγά αλλάξει.
Ο άνθρωπος μπήκε στις πόλεις και στα διαμερίσματα και οι μέριμνες της ζωής οδήγησαν όλα τα μέλη της ανθρώπινης οικογένειας να εργάζονται.
Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα ο σκύλος να μένει μόνος του στο σπίτι και εκεί κάπου να ξεκινά το πρόβλημα…
Η απομάκρυνση από την αγέλη είναι η συνηθέστερη αιτία εκδήλωσης στρες στους σκύλους.
Το κουταβάκι που σε ηλικία 2 μηνών αποκτήσαμε, μόλις έχει απομακρυνθεί από την μητέρα και τα αδέλφια του και προσπαθεί να προσαρμοστεί σε μια νέα κατάσταση, σε ένα νέο περιβάλλον με καινούρια άτομα που έχουν διαφορετικές απαιτήσεις και συνήθειες. Αυτή από μόνη της είναι μια δύσκολη κατάσταση για το μικρό σκυλάκι που τελικά θα προσπαθήσει να αναπτύξει σχέσεις εμπιστοσύνης με την καινούρια αγέλη και ένα ρόλο που θα του ταιριάζει στην ιεραρχία της.
Κάπου εκεί έρχεται για δεύτερη φορά στην ζωή του μια δραματική αλλαγή. Μένει ξάφνου και πάλι μόνο του.
Η οικογένεια έφυγε για την δουλειά και εκείνο είναι μόνο του στο σπίτι μη γνωρίζοντας τι έχει συμβεί. Που έχουν πάει όλοι; θα επιστρέψουν; Πότε; το εγκατέλειψαν; Δυστυχώς δεν μπορεί να ξέρει ότι πήγαμε στην δουλειά και ότι θα επιστρέψουμε.
Μην μπορώντας λοιπόν να δώσει απαντήσεις σε όλα αυτά τα ερωτήματα, πανικοβάλλεται που δεν μπορεί να τους ακολουθήσει και φωνάζει μήπως τους φέρει πίσω.
Αρχίζει να δαγκώνει ότι βρει προσπαθώντας να ηρεμήσει την αγωνία του και σε πολλές περιπτώσεις κάνει την ανάγκη του όπου βρει ακόμη και εκεί που κοιμάται από υπερβολικό στρες.
Το σίριαλ όμως έχει και συνέχεια η οποία δυστυχώς εξελίσσεται σε δράμα.
Κάπου προς το απόγευμα η οικογένεια επιστρέφει και αντικρίζει ένα καθόλου ευχάριστο θέαμα. Το σκυλάκι τα έχει κάνει χάλια και οι γείτονες διαμαρτύρονται για τα κλάματα του κουταβιού.
Η αντίδραση του μικρού μας τετράποδου φίλου μόλις μας αντικρίσει είναι να τρέξει αμέσως κοντά μας από χαρά και ανακούφιση που γυρίσαμε να το βρούμε.
Εμείς από την άλλη θυμωμένοι από όλο αυτό το χάλι, τον αρχίζουμε στα «καλούδια» και τον τιμωρούμε που δημιούργησε όλη αυτήν την κατάσταση.
Ο σκυλάκος μας βέβαια τώρα είναι που έχει μπερδευτεί τελείως και δεν μπορεί να καταλάβει γιατί αυτό το έμπιστο μέχρι πρότινος μέλος της αγέλης τώρα γίνεται επιθετικό μαζί του.
Κάπως έτσι λοιπόν έχει η κατάσταση και όσο τιμωρούμε τον σκύλο για κάτι που δεν καταλαβαίνει (ότι ζημιά έκανε, συνέβη πριν ώρες) τόσο τον μπερδεύουμε με αποτέλεσμα να ανεβάζουμε το στρες του και να δημιουργούμε μια κατάσταση ατέλειωτης αγωνίας για τον φιλαράκο μας.
Κάπου εκεί μπορεί να μας πιάσουν και οι ενοχές που τον μαλώσαμε και να αρχίζουμε να τον παραχαιδεύουμε και να δημιουργούμε ακόμη δυσκολότερες καταστάσεις και ένα φαύλο κύκλο.
Δραματικές αναχωρήσεις και επιστροφές δυσκολεύουν την κατάσταση γιατί ουσιαστικά «φτιάχνουμε» τον σκύλο για την φυγή μας, που εξακολουθεί να μην μπορεί να την εξηγήσει παρ’ όλο που αυτή συμβαίνει καθημερινά.
Μάθετε από μικρό το σκυλάκι σας να μένει σταδιακά όλο και περισσότερο μόνο του και να διαχειρίζεται την κατάσταση.
«Στήνετε» πολλές πολύ σύντομες και ανώδυνες αποχωρίσεις και επιστροφές, αρκετές φορές την ημέρα χωρίς να δίνεται ιδιαίτερη σημασία στον σκύλο.
Αλλάζετε το πρόγραμμα που έχετε κάθε πρωί πριν φύγετε, ώστε να μπερδεύετε ο σκύλος σας και να μην ξέρει πότε τελικά θα αποχωρίσετε.
Κάνετε κινήσεις και πράγματα που κάνετε όταν φεύγετε (παίρνω τα κλειδιά, την τσάντα, βάζω τα παπούτσια, χτενίζομαι, κ.λ.π) και μείνετε στο σπίτι.
Πριν φύγετε «κουράστε» τον σκύλο σας με κάποια έντονη δραστηριότητα και αφήστε τον να μασουλίσει κάποιο γκονγκ η κόκκαλο για να ξεχαστεί και να χαλαρώσει.
Μην τον παραχαϊδεύεται και του κάνετε όλα τα χατίρια από τύψεις που τον αφήσατε μόνο, κρατάτε μια πιο ουδέτερη και ποιοτική στάση απέναντι στον σκύλο σας με εκπαίδευση και δραστηριότητες που ταιριάζουν στην φυλή του.
Το στρες αποχωρισμού είναι μια δύσκολη κατάσταση που χρειάζεται πολύ υπομονή και συνέπεια από μέρους του ιδιοκτήτη και μπορεί να χρειαστούν και μήνες για να μπορέσει να ισορροπήσει ένας σκύλος που διακατέχεται απ΄ αυτό.
Πολλά σκυλιά έχουν εγκαταλειφθεί λόγο αδυναμίας των ιδιοκτητών να διαχειριστούν αυτήν την κατάσταση.
Σε περίπτωση που ο σκύλος σας αντιμετωπίζει έντονο στρες αποχωρισμού η βοήθεια από κάποιον ειδικό στις συμπεριφορές εκπαιδευτή σκύλων είναι επιβεβλημένη και μπορεί να βοηθήσει προς την σωστή κατεύθυνση.
Η γνώση και η πρόληψη είναι ο καλύτερος τρόπος για να αποφύγουμε παρόμοιες καταστάσεις, ξεκινώντας από την ώρα που θα αποκτήσουμε τον τετράποδο φίλο μας.

Kynagon Positive Dog Training
Δημοσθένης Μουμιάδης
Επαγγελματίας Θετικός Εκπαιδευτής
ΦΟΙΒΟΣ
ΦΟΙΒΟΣ

Αριθμός μηνυμάτων : 3826
Ημερομηνία εγγραφής : 10/05/2010
Ηλικία : 51
Τόπος : ΚΙΛΚΙΣ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Bella & Mocha, ένα αχτύπητο δίδυμο! Guest star, Blackie ο άρχοντας!!! Empty Απ: Bella & Mocha, ένα αχτύπητο δίδυμο! Guest star, Blackie ο άρχοντας!!!

Δημοσίευση  Scarlett Παρ Μάης 14, 2010 7:53 am

Βιβη αν σου πω οτι θελω καινουργιο αντρα να μη μου σπαει τα νευρα, θα μου βαλεις κι εμενα κανενα αρθρο? lol!
Scarlett
Scarlett

Αριθμός μηνυμάτων : 2174
Ημερομηνία εγγραφής : 09/05/2010
Ηλικία : 53
Τόπος : Νεα Ερυθραια

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Bella & Mocha, ένα αχτύπητο δίδυμο! Guest star, Blackie ο άρχοντας!!! Empty Απ: Bella & Mocha, ένα αχτύπητο δίδυμο! Guest star, Blackie ο άρχοντας!!!

Δημοσίευση  ΦΟΙΒΟΣ Παρ Μάης 14, 2010 8:02 am

Νομιζω οτι η θεωρια σε αυτην την περιπτωση δεν αρκει για να λυσει το προβλημα.
Ειναι ΣΙΓΟΥΡΟ οτι απλα ζουμε σε διαφορετικους κοσμους οι οποιοι καπου καπου συναντιουνται.Εγω στα εικοσι χρονια εχω εξαντλησει ολα μου τα νευρα,αλλα αρνουμαι να συμβιβαστω κιολας. No
ΦΟΙΒΟΣ
ΦΟΙΒΟΣ

Αριθμός μηνυμάτων : 3826
Ημερομηνία εγγραφής : 10/05/2010
Ηλικία : 51
Τόπος : ΚΙΛΚΙΣ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Bella & Mocha, ένα αχτύπητο δίδυμο! Guest star, Blackie ο άρχοντας!!! Empty Απ: Bella & Mocha, ένα αχτύπητο δίδυμο! Guest star, Blackie ο άρχοντας!!!

Δημοσίευση  ΦΟΙΒΟΣ Παρ Μάης 14, 2010 8:20 am

Και βεβαια να συμπληρωσω- χτυπανε τα τηλεφωνα και με διακοπτουνε συνεχεια - οτι δεν εισαι μονο εσυ
-ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΛΕΣ - cyclops
ΦΟΙΒΟΣ
ΦΟΙΒΟΣ

Αριθμός μηνυμάτων : 3826
Ημερομηνία εγγραφής : 10/05/2010
Ηλικία : 51
Τόπος : ΚΙΛΚΙΣ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Bella & Mocha, ένα αχτύπητο δίδυμο! Guest star, Blackie ο άρχοντας!!! Empty Απ: Bella & Mocha, ένα αχτύπητο δίδυμο! Guest star, Blackie ο άρχοντας!!!

Δημοσίευση  Bella & Mocha Σαβ Μάης 15, 2010 12:41 pm

Επιτέλους μπορώ να σας πω τα γεγονότα!!! Smile
Χθες ήμασταν για χαρτογράφηση έξω από το χωριό Κρυθιά (Βιβή το ξέρεις; ) και ήταν στην άκρη του δρόμου ένα σκυλάκι θηλυκό που το είχε χτυπήσει αυτοκίνητο. Crying or Very sad Κάποια κοπέλα από την ομάδα είδε κίνηση μέσα στα χορτάρια και άρχισε να ξεφωνίζει "φίδι,φίδι!", μέχρι που αποκαλύφθηκε ένα καφέ μικροσκοπικό κεφαλάκι!!! Wink Περιττό να σας πω πως οι φωτογραφικές πήραν φωτιά, όμως μόλις το μικρό πλησίαζε κοντά όλες απομακρυνόντουσαν στην ιδέα των τσιμπουριών... Mad Αφού κατάφερα να τους διώξω όλους το μικρό με πλησίασε και με έγλειψε! Του έδωσα να πιει νεράκι από το καπάκι του μπουκαλιού μου και το σαλαμάκι από το σάντουιτς μου και τότε με άφησε να το σηκώσω και να το πάρω αγκαλιά! Και τότε είδα πως αυτό το πανέμορφο πλασματάκι είναι κοριτσάκι!!! Smile
Την μικρή την πήρα μαζί μου στο χωριό, την έβαλα σε ένα χαρτόκουτο με μπόλικες χαρτοπετσέτες για να την μεταφέρω και την έφερα σπίτι! Πήγαμε φυσικά πρώτα στην κτηνίατρο, ψεκάσαμε την μικρή με ένα αντισηπτικό σαπούνι για να μην μυρίζει άσχημα, την ξετσιμπουριάσαμε, της βάλαμε Frontline παντού και την έφερα σπίτι! Η Bella στην αρχή τρελάθηκε από ζήλια, αλλά μετά άρχισαν να παίζουν και δεν μου έδιναν πλέον καμιά σημασία!!! affraid
Ιδού η μικρή, που θα μείνει δοκιμαστικά σε μας για μια εβδομάδα για να αποφασίσουμε αν θα την κρατήσουμε ή θα την χαρίσουμε. Το όνομα της είναι Μόκα!!!
Bella & Mocha, ένα αχτύπητο δίδυμο! Guest star, Blackie ο άρχοντας!!! PICT3143
Bella & Mocha, ένα αχτύπητο δίδυμο! Guest star, Blackie ο άρχοντας!!! PICT3142


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Bella & Mocha στις Τρι Ιουν 15, 2010 12:38 pm, 2 φορές συνολικά
Bella & Mocha
Bella & Mocha

Αριθμός μηνυμάτων : 848
Ημερομηνία εγγραφής : 10/05/2010
Ηλικία : 40
Τόπος : Θεσσαλονίκη

http://trapped--soul.blogspot.com, http://iris--creations.blogsp

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 1 από 8 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης